DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3089210,35%
İstanbul
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

TOBB ve ASELSAN üç alanda işbirliğine gitti

TOBB ve ASELSAN üç alanda işbirliğine gitti

ABONE OL
Kasım 24, 2022 15:06
TOBB ve ASELSAN üç alanda işbirliğine gitti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) yerleşkesinde düzenlenen aktiflikte, TOBB ve ASELSAN ortasında Ulusallaştırma ve Tedarikçi Geliştirme Programı ve Teknoloji Merkezi AR-GE Laboratuvarı Tahsisi’nin protokol imza merasimi ile Kuantum Teknolojileri Araştırma Laboratuvarının açılışı yapıldı.

TOBB ETÜ’de kurulan laboratuvarda yürütülecek projelerle Türkiye’nin kuantum teknolojilerindeki bilgi birikimi ve teknoloji hazırlık düzeyi artırılarak ASELSAN üzerinden yerli ve ulusal sistemlere dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir yaptığı konuşmada, ülkelerin savunma sanayi ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasında teknolojik bağımsızlığın her zamankinden daha kıymetli bir pozisyona geldiğini söyledi. Ulusallaştırma ve yerlileştirmenin değerine değinen Demir, stratejik alanlarda taviz vermeden yerlilik için çalıştıklarını aktardı.

Geleceğin teknolojilerinin çok değerli olduğunun altını çizen Demir, “Kuantum teknolojileri alanında atılan adımlarda ufka bakmak, ufkun ötesini görmek doğrultusunda attığımız bir adım.” dedi.

Demir, Türkiye’nin bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşımla bu tıp teknolojilerde yol alabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Katma kıymet sağlayabilecek bütün üniversitelerimiz, araştırma kuruluşlarımız, devlet kurumlarımız, bu seyahatte bizimle bir arada yürümeye varsa biz çoktan varız. Daima birlikte bu kapsayıcı yürüyüşü yapmak istiyoruz. Bu mevzu çok kıymetli, çok savlı. Burada adım atmış olanlar geleceği inşa etme savında olanlardır. Türkiye Yüzyılı’nda işte bu geleceğin teknolojilerine değer vermemiz, orada ön almamız mutlak kural.”

TOBB’un buraya dayanak vermesinin iş insanları ve endüstrici kesiti kapsaması açısından değerine değinen Demir, “Hep birlikte bu yolda el ele yürüyeceğiz, başarmaktan öbür bahtımız da yok. Muvaffakiyete mecburuz, ülkemiz geleceğimiz için bu muvaffakiyete yürüyeceğiz.” dedi.

“Kuantum teknolojileri, önümüzdeki 5 yıl içinde pek çok dala dokunacak”

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu da AA muhabirine burada yaptığı değerlendirmede, dünyanın yeni bir teknoloji ihtilalinin eşiğinde olduğunu, geç kalmadan bunu yakalamak istediklerini söyledi.

Doğru vakit, grup ve takviye düzenekleriyle bunun başarılacağını ve dünyayla rekabet edebileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Zira kuantum teknolojileri, önümüzdeki 5 yıl içinde pek çok bölüme dokunacak ve onları kökten değiştirecek. Bunlar ortasında savunma, finans, lojistik, tıp, haberleşme, gereç bilimi ve mobilite tahlilleri başta gelmektedir. Bunun farkında olan ülkeler bu alanda giderek daha fazla yatırım yapmaya başlamıştır. Dünyada 2021’de kuantum teknoloji yatırımları 30 milyar doları geçmiştir.” diye konuştu.

“Kuantum ekosistemi kurulması büyük kıymet arz etmektedir”

Hisarcıklıoğlu, ASELSAN ile yürüttükleri çalışmalar kapsamında bugün yeni adımlar attıklarını, üniversite-sanayi işbirliğinin perçinlenmesini amaçladıklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan Savunma Sanayii Başkanlığımızın, başka gelişmiş ülkelerle eş vakitli olarak başlattığı “Kuantum Odak Çalışma Grubu” tarafından hazırlanan strateji raporu da ülkemiz açısından çok kıymetlidir. SSB’nin uzun soluklu projelerdeki vizyonu ve takviyeleriyle, ASELSAN, TOBB ve TOBB ETÜ işbirliğiyle, ülkemizde de öğrencilerden KOBİ’lere kadar bir kuantum ekosistemi kurulması büyük kıymet arz etmektedir. Teknopark projemizi de bu hedefe hizmet edecek biçimde daima birlikte planlamaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Hisarcıklıoğlu, Tedarikçi Geliştirme Programı kapsamında savunma sanayi dalında, ASELSAN’ın tedarik zincirine katılabilecek KOBİ’lerin sayısını artırmayı hedeflediklerini aktararak, “Böylelikle daha çok KOBİ’nin ASELSAN’ın yerlileştirme ve ulusallaştırma programlarına katkı sunmasını istiyoruz. Yarım asra dayanan esaslı geçmişiyle, dünyanın en büyük birinci 50 savunma sanayi şirketinden biri haline gelen ASELSAN ile iftihar ediyoruz.” formunda konuştu.

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün TOBB ile işbirliği ile Türkiye’nin her yanından firmaya ulaşmayı, bağımsız savunma sanayi yolunda pahalı bulduğunu belirtti.

Konuşmaların akabinde protokoller imzalandı ve laboratuvarın açılışı yapıldı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.