DOLAR 18,6380 0.02%
EURO 19,3999 -0.16%
ALTIN 1.050,70-0,08
BITCOIN 307734-0,53%
İstanbul
10°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ürettiği alüminyum ürünleri 15 ülkeye ihraç ediyor

Ürettiği alüminyum ürünleri 15 ülkeye ihraç ediyor

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 12:26
Ürettiği alüminyum ürünleri 15 ülkeye ihraç ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Söğütlü 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 dönüm üzerine şurası tesisinde alüminyum kesiminde faaliyet gösteren Sacit Şiddetli, makine ithalatının önüne geçmek için üretim sınırında kullanılan alüminyum profil extrüzyon, hurda paketleme presleri, her boyutta alüminyum kesme makinesi, ambalaj, enoksal sistemlere ilişkin üniteler, alüminyum ısıtma ve sertleştirme fırınları, çalışma robotları, elektrostatik yatay aktarmalı toz boya tesisi üzere ekipmanları imal etmeye başladı.

İnşaattan mobilyaya, sağlıktan otomotiv kesimine alüminyum tedariki sağlayan Kuvvetli, dizaynını ve üretimini gerçekleştirdiği makinelerle cephe, kapı pencere sistemleri, küpeşte, kaplamada kullanılan alüminyum üzere eserler üreterek hem döviz kaybının önüne geçti hem de maliyet ve vakit tasarrufu sağladı.

Gebze ve Söğütlü’deki iki fabrikasında 250 şahsa istihdam da sağlayan Kuvvetli, ihracatını artırmayı hedefliyor.

Kuvvetli, iş hayatında teknik müdür olarak vazife yapmasının akabinde iş insanlarının teklifi üzerine alüminyum fabrikaları kurduğunu anlattı.

Gebze’de 2002 yılında kiraladığı fabrikada atıl halde duran 1932 model Amerikan üretimi makineyi 45 günde etkin hale getirdiğini anlatan Şiddetli, buradan hareketle yüzde 100 yerli üretim makineler imal etme fikrinin oluştuğunu söyledi.

Kuvvetli, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Libya ve Irak’a yaptıkları ihracatın akabinde Sakarya’da kurdukları fabrikayı 2010’da devreye aldıklarını belirterek, “Fabrikanın tüm makineleri, teknolojileri, robotları ve fırınları neye muhtaçlığımız varsa hepsi yerli üretim ve kendi dizaynlarımız. Mümkün olduğunca kendi teknolojilerini üretenlerden olmaya adayım.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN KENDİ MAKİNELERİNİ ÜRETECEK TAKIMLARI VAR

Makine üretimi çalışmaları sırasında teknik ve zanaatkar beşerler yetiştirdiklerini lisana getiren Güçlü, şöyle devam etti:

“Yurt dışından makine alımlarında hem döviz kaybımız var hem de uzun yıllar alıyor. Bendeki bir makineyi dörtte bir fiyatına Türkiye’deki imkanları kullanarak yaptım. Ürettiğimiz makinelerin tasarımı, tertibi, imalatı büsbütün bize ilişkin. Yedek modül sorunu olmayan, personelliği daha aza indiren sistemler geliştiriyoruz. Bu makineleri ithal ettiğimiz vakit boyasına kadar ithal ettiğimiz firmanın insanları kazanıyor. İş deneyimi, bilgi birikimi de onların oluyor. Bunun önüne geçmek için tasarlayıp üretim yapıyoruz.”

Şiddetli, şu anda kapasitelerinin yüzde 50’siyle çalıştıklarını ve yüzde 30 ihracat yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“4 kıtaya ihracatımız var şu an. Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’ya. Önümüzdeki dönem üretimimizin yüzde 50’sini ihraç etmeyi düşünüyoruz. Kapasitemiz aylık 1000 ton alüminyum prom üretmektir. Üretimlerimizle inşaat, sıhhat, mobilya ve otomotiv bölümlerine alüminyum yan endüstrisi olarak hizmet verebiliyoruz. 2023’te aylık 200 ila 300 ton ortası ihracatımız gerçekleşecek.”

Türkiye’de kendi makinesini üretecek takımların bulunduğuna işaret eden Kuvvetli, yerli üretime yük verilmesini istedi.

Bunun için Türkiye’de yapılan makinelerin ithalatına ölçü konulması gerektiğini vurgulayan Kuvvetli, “Çin fiyatlarına nazaran yarı yarıya daha ucuza mal ediyoruz. 3-4 milyon avroluk makineyi kendi imkanlarımızla 800 bin avroya yapabiliyoruz. Arızasız, sorunsuz. 10 yıl hiç anahtar vurmadan çalışan makinelerimiz mevcut. Avrupa standartlarının üzerinde makinelerimiz var.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP